تبلیغات
هیئت عاشقان روح الله(ره) - مسجد منشور - سجده کردن پس از خواندن اعلامیه حضرت امام(ره)

تا زنده ام برای حسین گریه میکنم/این درس را زمادرم زهرا گرفته ام

 
سجده کردن پس از خواندن اعلامیه حضرت امام(ره)
نویسنده : خادم الزهرا(س)
تاریخ : دوشنبه 3 مهر 1391
شرح اسم" عنوان کتاب زندگینامه رهبر معظم انقلاب از سال ۱۳۱۸ تا ۱۳۵۷ است که توسط هدایت الله بهبودی به رشته تحریر در آمده و توسط موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی به چاپ رسیده است. البته این کتاب اولین بار همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شد؛ اما به دلیل وجود برخی اغلاط تاریخی، توزیع آن متوقف شد تا اینکه مدتی قبل پس از برطرف شدن اغلاط، چاپ و در اختیار علاقه مندان گرفت. در نظر داریم هر روز بخشی از این کتاب را منتشر کنیم.
آنچه در ادامه مطلب از نظرتان می گذرد بخش بیست و پنجم این کتاب است.

آغاز مبارزه

***امام خمینی و سیاست

جنبه های سیاسی آیت الله حاج آقاروح الله خمینی پیش از دهه چهل برای آقای خامنه ای مكتوم بود. شنیده بود كه با آیت الله بروجردی روابط صمیمانه ای ندارد و مدتی است به منزل وی نرفته است؛ و یا در جلسه ای كه آیت الله بروجردی اواخر عمر برای مدیریت حوزه علمیه قم تشكیل داد و از روحانیان سرشناس دعوت كرد تا با آنان رایزنی كند، آقای خمینی حاضر بود، اما اظهارنظری نكرد. پس از درگذشت آیت الله بروجردی شهرت یافت كه آقای خمینی به واسطه همان كدورت ها مجلس فاتحه نخواهد گرفت، "لكن ایشان فاتحه گرفتند، فاتحه خیلی خوبی هم شد. در جلسات [فاتحه] هم شركت كردند"

منتها در همه اینها تنها بود و دنباله ای از طلاب، پشت سر خود نداشت. جلوه سیاسی آقای خمینی از سال 1341 ش نمایان شد و آن زمانی بود كه دولت محمدرضا پهلو ی لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی را تصویب كرد و "ما چهره سیاسی آقای خمینی را برای اول بار كشف كردیم ... وقتی مبارزات پیش آمد در حقیقت ما ... احساس كردیم آن شخصیتی كه می تواند از لحاظ فكری و روحی ما را اشباع كند ایشان است و لاغیر."

آقای خامنه ای از نخستین كسانی بود كه با شروع مبارزه به امام خمینی پیوست، و خود به این موضوع چنین تصریح می كند: "از اولین ساعت های مبارزه ما رفتیم دور و بر ایشان و بنا كردیم در خدمت خط ایشان كار كردن و حركت كردن."

از جمله فعالیتهای نخست، تكثیر و پخش اعلامیه های ایشان بود. وی و دوستانش دستگاه تكثیر فراهم كردند. جمعی بودند كه اعلامیه های امام را تكثیر می كردند و به تهران می بردند. اعلامیه هایی نیز در تهران چاپ می شد كه به قم می آوردند.

چاپ و تكثیر اعلامیه ها یكی از خواست های امام در نشست بسیار مهم او با علمای طراز اول قم بود. به دنبال اعلام تصویب نامه انجمن های ایالتی و ولایتی در جراید عصر تهران، آقایان حائری، گلپایگانی و شریعتمداری به درخواست امام خمینی در خانه مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالكریم حائری یزدی گرد آمده بودند و امام عواقب تصویب این لایحه را برای حاضران تشریح كرده بود. پس از توافق بر سر تلگرام به شاه و اعلام مخالفت با لایحه یاد شده، ارسال تلگرام به علمای مراكز و شهرستان ها و ادامه چنین جلساتی، امام پیشنهاد كرده بود متن این تلگرام ها چاپ و در دسترس مردم قرار گیرد. در پی پاسخ سر بالا و اهانت آمیز محمدرضا پهلوی به تلگرام مراجع و احاله موضوع به نخست وزیر، مراجع خطاب به اسدالله علم، نخست وزیر، تلگرام هایی فرستاده بودند كه در آن لغو تصویب نامه ای كه مخالف قانون اساسی است درخواست شده بود. امام در پایان تلگرام تأكید كرده بود كه در صورت اصرار دولت به عدم لغو تصویب نامه علمای ایران و عتبات ساكت نخواهند ماند.
" من وارد مدرسه حجتیه شدم دیدم كه اعلامیه ایشان به دیوار نصب است. اعلامیه را خواندم. یا سجده كردم یا حالت سجده به من دست داد؛ از این كه دیدم یك شخصیت عظیم روحانی، استخوان داری قوی  و مقتدر پیدا شده است. "

آقای خامنه ای می دید كه در غیاب آیت الله بروجردی، در نبود شخصیتی كه دستگاه های دولتی از او حساب ببرند، در زمانی كه برخی روحانیان حاضر بودند با مقامات محلی شهرشان كنار بیایند، چه برسد با مقامات عالی دولتی، فردی پیدا شده كه به نخست وزیر حكومت می نویسد " اگر برایتان اشكالی وجود دارد، بیایید قم زانو بزنید تا علما به شما بگویند و به شما بفهمانند كه كجای این [تصویب نامه] اشكال شرعی دارد."
 این موضع شجاعانه، مرزهای تازه ای در افق اندیشه او می كشید، از قدرت دین و توان روحانیت می گفت: "عظمتی در ذهن انسان زنده می كرد كه من وقتی این اعلامیه را دیدم گمان می كنم افتادم به سجده كه الحمدلله مرد بزرگی پیدا شده كه دارد عظمت دین را این طور متجلی می كند."

با این كه شروع مبارزه برای آقای خامنه ای وارد مراحل پیچیده خود نشده بود، و در حد سر و كار داشتن با چاپ، توزیع و ابلاغ اعلامیه ها بود، اما در حوزه علمیه آن روز وی و همفكرانش را در گروه آیت الله خمینی طبقه بندی می كردند. "چیز خیلی روشنی بود و همه هم می دانستند این را. و معروفین بتصدیقنا ایاكم. به قول زیارت جامعه، این جوری بودیم."

معروفین مبارزه با بی داد، پیشینه ای بلند داشتند، اما اكنون، این دگرگونی تازه، در پیشانی تاریخ، با خط دیگری نوشته می شد؛ خطی خوانا و همه فهم. سرمشق های سیاسی آیت الله خمینی، در حال تكثیر بود، آن هم توسط نسل تازه ای از آن پیشینه بلند.

ابعاد سیاسی امام برای آقای خامنه ای یكی پس از دیگری رو می شد؛ جلوه هایی نو كه آن مرد ملا و عارف و متقی در پس وجودش پنهان داشته بود. " ناگهان دیدیم ایشان... چقدر قوی و شیرین می نویسد؛ ساده، همه كس فهم، و در عین حال قوی."

جدل های مكتوب امام در اعلامیه هایش با محمدرضا پهلوی و اسد الله علم نماد شجاعت این مرد نوظهور برای مریدان و شاگردهایی چون سیدعلی خامنه ای بود.

پاسخ های امام "جنبه مجادله و منكوب كردن و محكوم كردن خصم داشت ... اعلامیه های ایشان در این جهت خیلی قوی بود. این خصوصیات را ما در ایشان كشف كردیم. این بود كه علاقه ها زیادتر شد." در همین اوان بود كه از سیدمصطفی خمینی شنید كه پدرش شبها دو سه ساعت بیشتر نمی خوابد؛ بقیه شب را مشغول نوشتن نامه ها به افراد، گروه ها و روحانیان است. نامه ها را خودش می نوشت " شاید صدها نامه بتوانم بگویم امام به ولایات نوشت."

این در حالی بود كه با شروع مبارزه، برخلاف منش معمول، ایشان هر شب و گاه هر روز با افراد، از طبقات گوناگون ملاقات می كرد. " داخل خانه ایشان یا اتاق ها ... پر بود از جمعیت و گاهی یك نفر دو نفر پنج نفر دیدار خصوصی با امام داشتند ... ما می دیدیم كه امام تا آخر شب تقریباً در منزل شان رفت و آمد هست و ما هم آنجا بودیم ...بعد كه ماها می رفتیم تازه امام می رفتند داخل اتاق خودشان مشغول نامه نگاری می شدند."


::
:: مرتبط با: مذهبی ,
 
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :